zamknij

W naszym sklepie wykorzystujemy pliki cookies w celach statystycznych, reklamowych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w przeglądarce internetowej jednak może to uniemożliwić złożenie zamówienia!

Wiecej informacji

Czy niewielka kuchnia musi być problematyczna?

Małe kuchnie są cechą charakterystyczną przede wszystkim niewielkich mieszkań blokowych – zazwyczaj ich powierzchnia pozwala na wstawienie niezbędnych mebli, urządzeń kuchennych. Brak tam już jednak miejsca na niewielki stolik, chociażby dla dwojga. Wiele osób kupując takie mieszkania obawia się tego urządzania kuchni. Na szczęście dekoratorzy i architekci przekonują, że niewielkie kuchnie wcale nie muszą być kłopotem!

Czy niewielka kuchnia musi być problematyczna?


Plan pomieszczenia, pomoc architekta

Planowanie aranżacji kuchni powinniśmy rozpocząć od solidnego planu pomieszczenia. Aby go stworzyć możemy skorzystać z licznych kreatorów internetowych lub też wynająć do pomocy doświadczonego architekta. Na takim planie powinniśmy dokładnie zaznaczyć drzwi (i kierunek ich otwierania), okna, wszelkie problematyczne wnęki. Dopiero mając taki plan możemy zacząć zastanawiać się, gdzie umieścić szafki kuchenne stojące i wiszące. Oczywiście podczas planowania pamiętajmy o tym, aby nie zabrakło miejsca także na kuchenkę czy płytę indukcyjną, lodówkę, panel ze zlewem. Wybierając konkretne meble powinniśmy wiedzieć, jakie materiały oferują nam producenci.

Zasadniczo w sklepach meblowych zdecydowana większość mebli kuchennych to meble wykonane z płyt meblowych. Tworzywo to jest względnie odporne na uszkodzenia, działanie wilgoci, wnikanie brudu. Dodatkowo deski nie są drogie, przez co same meble również nie rujnują naszego portfela. Alternatywą dla desek meblowych jest lite drewno, pozyskiwane z takich gatunków jak sosna czy buk. Wysoka gęstość drewna sprawia, że jest ono wysoce odporne na uszkodzenia, ścieranie, wnikanie brudu. Wybierając meble do kuchni nie kierujmy się jedynie ich wyglądem i ceną: myślmy o funkcjonalności i odporności na uszkodzenia.

Dużo światła w niewielkiej kuchni

Problemem małych kuchni jest niewielka ilość naturalnego światła. Problem ten jest poważniejszy w czasie jesienno-zimowym, kiedy szybciej zapada zmrok i musimy polegać na sztucznym oświetleniu. Ważne jest to, jak zaaranżujemy okno oraz wybierzmy punkty świetlne.

Okno nie powinno być zasłonięte kotarami czy firankami – znacząco zmniejszą one ilość światła wpadającego do wnętrza. Zamiast nich wybierzmy klasyczną roletę – zazwyczaj tworzone są one z materiałów półprzepuszczalnych.

Wybierając oświetlenie elektryczne do kuchni postawmy na żarówki LED oraz podwieszany sufit, w którym możliwe będzie umieszczenie kilku punktów światła. Dzięki temu pomieszczenie zostanie rozświetlone równomiernie. Uzupełnieniem może być oświetlenie nad blatem roboczym.


Wsparcie e-commerce SOHO SHOP